To Ηλεκτρονικό Σχολείο

Προετοιμασία για τις εξετάσεις του ΚΠΓ

1. Η σύνδεση της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης στο σχολείο με το ΚΠΓ γίνεται πραγματικότητα με:

• τη θεσμοθέτηση του ΕΠΣ-ΞΓ.
  • την αλλαγή του τρόπου εξέτασης των μαθητών με βάση το νέο Π.Δ.
  • την ανάπτυξη του ηλεκτρονικού σχολείου του ΚΠΓ που στόχο έχει να βοηθήσει την προετοιμασία των μαθητών για τις εξετάσεις του ΚΠΓ, στο πλαίσιο μαθημάτων εντός και εκτός ωρολόγιου προγράμματος.

2. Παρουσίαση που αφορά την προετοιμασία για τις εξετάσεις του ΚΠΓ και έχει τίτλο “Η Σύνδεση της Ξενόγλωσσης Εκπαίδευσης στο Σχολείο με το ΚΠΓ” βρίσκεται εδώ.

3. Για ποικίλες πληροφορίες, εργαλεία, υπηρεσίες, υλικό εξετάσεων, επιστημονικές μελέτες και πολλά άλλα, εδώ.

4. Για απευθείας σύνδεση με το Facebook του ΚΠΓ εδώ.

5. ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΠΓ: Το σχέδιο νόμου που έχει τεθεί σε διαβούλευση από το ΥΠΠΕΘ νομιμοποιεί το ηλεκτρονικό ΚΠΓ, ενώ επιτρέπει την αξιοποίηση των εσόδων του. Η Αιτιολογική Έκθεση του νομοσχεδίου εδώ.